X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

تحصیل , کار و اقامت در کشور چین

بورس دانشگاه های چین برای دانشجویان خارجی

   چگونگی دریافت بورس دانشگاه های چین برای دانشجویان خارجی

 

برای کسب بورس مورد نظر باید درخواست خود را به نهادهای مختلفی ارائه بدهید. مثلاً برای کسب بورس دولتی چین که به دانشجویان کشورهای خارجی تعلق می گیرد، این دانشجویان باید درخواست بورس را به سفارت و سرکنسولگری چین در کشور متبوعشان ارائه دهند. برای به دست آوردن برخی بورس های ویژه مانند بورس به پروژه های ویژه نیز باید از دانشگاه های چینی ارائه دهندۀ آنها درخواست کرد.  

دانشجویان خارجی که می خواهند با بورس دولتی چین در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند باید از فهرست دانشگاه ها و رشته هایی که از طرف وزارت آموزش و پرورش چین برای دانشجویان خارجی تعیین شده دانشگاه و رشتۀ مورد علاقه خود را انتخاب کنند. زبان تدریس در دانشگاه های چین برای دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی معمولاً زبان چینی است. دانشجویانی که زبان چینی بلد نباشند باید مدت یک تا دو سال اول را صرف یادگیری زبان چینی بکنند. به این ترتیب که دانشجویان رشته های فیزیک، مهندسی، کشاورزی، پزشکی، اقتصاد، مدیریت و حقوق به مدت یک سال و دانشجویان رشته های ادبیات، تاریخ، فلسفه، پزشکی سنتی چین به مدت دو سال زبان چینی یاد می گیرند و پس از شرکت در امتحان زبان چینی و کسب نمرۀ حد نصاب، می توانند وارد مرحلۀ تحصیل در رشته خود شوند. تنها در برخی رشته های ویژه در مقطع کارشناسی ارشد، دروس به زبان انگلیس تدریس می شود. ارزیابی سالانه دربارۀ صلاحیت کسب بورس برابرِ «سند روش های ارزیابی سالانه دربارۀ صلاحیت کسب بورس دولتی چین»، دانشجویان خارجی که به مدت حدود یک سال از بورس استفاده و در چین تحصیل کرده اند، باید مورد ارزیابی سالانه قرار گیرند. دانشگاه های چین طبق این سند، نمرات، برخورد تحصیلی، حضور در کلاس و بازدهی دانشجویان یاد شده را مورد ارزیابی جامع قرار می دهند.

بورس دانشجویانی که در ارزیابی موفق شوند، ادامه می یابد، اما بورس دانشجویان ناموفق معلق می شود و صلاحیتشان را برای دریافت بورس از دست می دهند.

دانشجویان خارجی که بورسشان معلق شده می توانند از خدمات بیمۀ عمومی پزشکی که دولت چین در اختیارشان گذاشته استفاده کنند.

اگر این دانشجویان در مدت تحصیل در چین با مشکل مالی مواجه شوند، می توانند از دولت چین، درخواست کاهش هزینۀ تحصیل کنند. اگر آنها بخواهند مجدداً صلاحیت دریافت بورس را به دست بیاورند، می توانند در ارزیابی سال بعد شرکت کرده و پس از قبول شدن در آن، مجدداً از بورس دولتی برخوردار شوند.

درخواست های بعدی دانشجویانی که در ارزیابی سالانه صلاحیت دریافت بورس را هم از دست بدهند، پاسخ داده نخواهد شد.